SEO Fiyatları 2021 Güncel

SEO (Arama motoru optimizasyonu) son dönemde pandemi ile birlikte giderek yükselen bir trend olarak karşımıza çıktı. Özellikle fuar ve organizasyonların yapılamaması nedeni ile satın almacılardan, mühendislere çoğu firma personeli internetten bu bilgilere ulaşmaya çalıştı. Bunun sonucunda Google’da arama trendleri artarken, Google’daki bilinirliğinin büyük önem taşımakta. Özellikle B2B pazarlar büyük önem taşıyan SEO çalışmaları LEAD getiren en önemli çalışmaların başında geliyor. Peki SEO fiyatlarını neler belirliyor, SEO çalışmalarına nereden başlamalı, anahtar kelimeler nasıl seçilmeli gelin beraber bakalım.

SEO Fiyatlarını Ne Belirler?

SEO fiyatları belirleyen birçok unsur vardır. Bir ajansın size fiyat verirken göz önünde bulundurması gereken maddeler aşağıdaki gibidir.

1-Anahtar kelimelerin zorluğu

2-Anahtar kelimelerin sayısı

3-Anahtar kelimelerin hangi bölgede ilk sayfaya gelmesinin istendiği

5-Mevcut sitenin alt yapısı

6-İçeriklerin yeterliliği ve içerik kalitesi

7-UX tasarım ve Schema.org çalışması yapılıp yapılmayacağı

Bu noktada firmalara en çok önerdiğimiz noktalardan biri SEO’da ilk sayfaya gelmenin tek başına bir anlamı olmadığıdır. Kesinlikle her sayfa geri dönüşüm sağlayacak şekilde de optimize edilmelidir. Bu sayede sayfanıza gelen müşteri satın alma hunisine girer.

Google 2021 seo sıralama faktörleri ve önemi
Google 2021 seo sıralama faktörleri ve önemi

SEO Fiyatları ve Geri Dönüşüm Oranı ROI Hesaplanması

Tabi her pazarlama departmanı SEO çalışması yapmak ister. Peki SEO çalışmalarının geri dönüşüm oranı nedir, gerçektende firmalar SEO çalışmaları firmalara kar olarak geri döner mi? Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; arama motoru optimizasyonu geri dönüş oranı en yüksek pazarlama çalışmalarının başında gelir. Aşağıdaki pdf aracılığı ile SEO geri dönüşüm oranlarını hesaplamaktayız.

seo-ROI-hesabı

Anahtar Kelime Seçimi

SEO çalışmalarından en önemli noktalardan biri anahtar kelime seçimidir. Bu noktada hem ajans, hem müşteri birlikte çalışmalıdır. Özellikle müşteri tarafında saha da aktif olan satış personellerinden gelen doğru anahtar kelimelerin büyük önemi vardır. Ancak burada müşteriler genelde şu hataya düşmekte. Yüksek arama hacimlerine sahip kelimelere yönelmek istiyorlar. Bu kelimelerin ise geri dönüşleri çoğu zaman düşük seviyededir. Bunun yerine uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi çok daha geri dönüşü yüksek bir SEO çalışması sağlayacaktır. Bugün internet aramalarının yüzde doksanı uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşur.

Örnek Çalışma

Anahtar kelime başlangıcımız trafo olsun. Bu anahtar kelime için seçilecek öneri anahtar kelimelerimiz aşağıdaki gibidir.

-Trafo fiyatları

-Trafo fiyat listesi

-Kuru tip trafo

-Yağlı tip trafo

-Trafo çeşitleri

Bunun gibi uzun kuyruklu anahtar kelimelerin hem SEO başarısı daha yüksektir hem de çok daha kolay bir şekilde yükselirler.

SEO için geri dönüşüm hesabı yapılmasında doğru anahtar kelime seçimi önemlidir. SEO fiyatlarını belirleyen temel unsurun başında gelir.
SEO için geri dönüşüm hesabı yapılmasında doğru anahtar kelime seçimi önemlidir. SEO fiyatlarını belirleyen temel unsurun başında gelir.

Anahtar Kelime Seçim Araçları

Anahtar kelime seçiminde size yardımcı olacak 4 adet araç aşağıdaki gibidir. 4 araç da anahtar kelime seçerken, işinizi rahatlıkla görür.

1-Ubersuggest

2-Moz SEO

3-Ahrefs

4-Semrush

SEO Çalışmaları Nasıl Başlar?

Öncelikle bir araya geldik. Anahtar kelimeler belirlendi. Peki ya sonrasında süreç nasıl işler? Burda da SEO çalışmaları 2 kısmı ayrılır. İç seo (on-page) ve dış seo (off-page). İlgili anahtar kelime ile ilgili sayfa yoksa oluşturulur varsa sayfa optimizasyonları yapılır. İç SEO çalışmalarında yapılacak işlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Sayfa içeriği yeterli mi? Sayfa yeterince özgün mü? İçerik uzunluğu yeterli mi?
  • Sayfa hızı yeterli mi?
  • URL yapısı doğru mu?
  • Kullanıcı deneyimi oluşturulabilir mi?
  • SEO meta title optimize edilmiş mi?
  • İç backlinkler doğru şekilde dağıtılmış mı?
  • H etiketleri optimize edilmiş mi?
  • Alt tagler girilmiş mi?
  • Görsel ve video optimizasyonu
  • Schme org çalışmasının yapılması

Bu temel iç sayfa seoları çözüldükten sonra ve sayfamız optimize edildikten sonra dış seo çalışmaları başlayabilir. Dış seo da firmanın ilgili olduğu web sitelerinden link çalışması yapılacaktır. Bu noktada önemli olan farklı sitelerden anchor textleri doğru dağıtarak bir link çalışması yapılmasıdır. Dış seo çalışmaları sonunda domain otoritesi ve sayfa otoritesinin artması hedeflenir.

İyi bir backlink çalışması sadece site dışı olarak düşünülmemelidir. İç sayfalar için yapılacak iç backlink çalışması çok değerlidir.
İyi bir backlink çalışması sadece site dışı olarak düşünülmemelidir. İç sayfalar için yapılacak iç backlink çalışması çok değerlidir.

SEO Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

SEO çalışması yaptırdığınızda özellikle bu işin sitenin içerik kalitesi ile doğru orantılı olduğunu bilin. İyi bir içerik çalışması yapılmadan sadece backlink satın alarak yapılan SEO çalışması orta vadede kelimelerin geri gelmesi ile sonuçlanır. Bir ajans işe öncelikle sayfa içi hatalarını düzelterek işe başlamalıdır. Çoğu müşterimizde sadece sayfa içi optimizasyonu ile anahtar kelimeler ilk sıraya yükselmiştir. Kullanıcı deneyimi ve Schme.org çalışmaları SEO için temel unsurların başında gelir. Bu işlemleri yapmayan ajanslarla çalışmak maliyetlerinizi yükseltir. Birçok ajans ne yazık ki müşterinin iç sayfa seo çalışmalarını hiç yapmamaktadır.

SEO Paketleri İşe Yarar mı?

Birçok web sitesinin SEO çalışmalarından memnun kalmamasının sebebi paket çalışma yapmasıdır. Paket çalışmalarda SEO uygulamaları çoğu zaman yoktur ve sadece analiz vardır ve bu analiz müşteriye gönderilir. Zaman zaman da yapılan backlink çalışmaları  ile anahtar kelimeler yükseltilmeye çalışır. Bu çalışmalar çoğu zaman işe yaramaz. Yukarı da dediğimiz gibi öncelikle iç sayfa seo, UX ve schme.org bunlar bir sitede yapılmalıdır.

Blogun SEO Çalışmalarında Önemi Nedir?

Kaliteli içeriklerle oluşturulmuş bir blog sayfası hem Google gözünde değerini arttıracak hem de iç backlink çalışmalarına katkı sunacaktır. Diğer yandan blog web sitenizi güncel tutmak için en iyi yoldur. Örneğin anahtar kelimemiz x marka Klemens olsun. X Marka Klemens seçmeniz için 5 neden isimli bir blog yazısı yazarak, ana ürün sayfamız desteklenir. Bu SEO çalışmaları için ciddi bir güç oluşturur.

Dijitalist Marketing SEO Fiyatları

Dijitalist Marketing olarak 2021 yılı Türkiye bazlı SEO fiyatlarımız uzun kuyruklu anahtar kelimeler için aşağıdaki gibidir. Dijitalist olarak SEO çalışmalarımızda iç sayfa ayarlarınız, UX kullanıcı deneyimi ve Schmea.org diğer ajanslardan farklı olarak sunulmaktadır. Bir diğer önemli farkımız ise Dijitalist mühendis kadrosu ile sizler için kaliteli  BLOG içerikleri de sunmaktadır. Bugün geldiğimiz Google algoritmalarında Blogsuz bir SEO çalışması eksik kalacaktır.

Standart
2000 TL/AY
İç seo analizi
İç seo hatalarının düzeltilmesi
Tüm site meta etiketlerin düzeltilmesi
Zararlı backlinklerin reddedilmesi
UX düzenlemesi
7 uzun anahtarlı kelime için işe sayfa SEO çalışması
Aylık raporlama
Most populiar
Plus
3000 TL/AY
İç seo analizi
İç seo hatalarının düzeltilmesi
Tüm site meta etiketlerin düzeltilmesi
Zararlı backlinklerin reddedilmesi
UX düzenlemesi
Blog içeriklerinin girilmesi 3 adet
10 uzun anahtarlı kelime için işe sayfa SEO çalışması
Aylık raporlama
Elite
5000 TL/AY
İç seo analizi
İç seo hatalarının düzeltilmesi
Tüm site meta etiketlerin düzeltilmesi
Zararlı backlinklerin reddedilmesi
UX düzenlemesi
Blog içeriklerinin girilmesi 3 adet
15 uzun anahtarlı kelime için işe sayfa SEO çalışması
Aylık raporlama

Kaynaklar

1-Ahref Blog Sayfası

2-Data Flair SEO Araştırma çalışması